קורא כרגע את

ספיר קריסטל

ספיר קריסטל בשלביו השונים

לרוב ניתן למצוא בשעוני יד ישנם שלושה סוגי זכוכית עיקריים:

  • הראשונה היא פלקסיגאלס, פלסטיק שקוף וקל משקל במיוחד.
  • השנייה היא זכוכית רגילה ולרוב מגדירים אותה כזכוכית מינרל.
  • והשלישית היא זכוכית קריסטל ספיר.

ישנם גם מקרים בהם מערבבים יצרני השעונים גם זכוכית מינרל עם ספיר לדוגמא: חברת שעוני סייקו מייצרת מספר דגמים עם שכבות של זכוכית מינרל עם מספר שכבות של ספיר מעליה, חברת סייקו קוראת לתערובת הזאת "Sapphlex".
פלקסיגלס היא כמובן הזכוכית הזולה ביותר וגם בעלת הסבירות הנמוכה ביותר להישבר והסבירות הגבוהה ביותר להישרט זכוכית קריסטל אשר נקראת גם קריסטל ספיר ע"י בעלי חנויות שעונים היא בעלת סבירות גדולה יותר להשבר (למרות שדרושה מכה רצינית) אך מכיוון שהיא בעלת מספר שכבות של זכוכית וגם של ספיר היא בעלת עמידות גבוהה יותר בשריטות וחיכוכים.

ספיר קריסטל היא כמובן ה"זכוכית" היקרה ביותר. הספיר הוא חומר קשה במיוחד אך בעקבות זאת גם לעיתים יותר נוטה להשבר. ספיר קריסטל היא איננה המצאה חדשה וכבר בשנות השישים החלו להתשמש בו בעבור שעוני יד. כיום רוב שעוני היוקרה משתמשים בספיר קריסטל כזכוכית עמידה בפני שריטות והשתקפות. הספיר איננו מגיע כמונע השתקפות בשעונים אך הוא עובר טיפול בו הוא מצופה בחומר מיוחד הקיים גם במשקפיים ומונע השתקפות והלכדות של אור ויוצר שיפור דרמטי ביכולת קריאה קלה של השעה וצפייה בפני השעון.

מהו ספיר קריסטל?
ספיר קריסטל הוא חומר קשה מאוד ושקוף אשר מנוצל בד"כ בכדי ליצור לשעונים זכוכית עמידה בשריטות לרוב בשעוני יוקרה אוטומטיים ניתן למצוא כי גם גב השעון מצופה בספיר קריסטל ומאפשר הצצה אל המנגנון. ספיר קריסטל נוצר ע"י הִתְגַּבֵּשׁות של תַּחְמֹצֶת אלומיניום בטמפרטורות גבוהות. החומר הסופי דומה מאוד בתכונותיו הכימיות לספיר הנמצא בטבע אך בצורה נקייה ספיר בין אם סינטטי או טבעי הוא אחד החומרים הקשים בטבע והדרוג שלו הוא 9 בסולם מוס (סולם בן עשר דרגות למדידת קשיות של מינרלים.)

ספיר סינטטי הוא חומר קשוח ועמיד מאוד בשריטות אך יש לזכור כי גם אותו ניתן לשרוט / לשבור ויש לשמור על השעון במיוחד נוכח העובדה כי בדרך כלל יש ספיר קריסטל רק בשעוני יוקרה.

פרסום תגובה